دوره های آنلاین برای حرفه ای ها (۲)

افراد با گذارندن دوره های مختلفی که به صورت رایگان و آنلاین ارائه شده است به حرفه ای هایی تبدیل شوند که بسیار تاثیر گذار بر طراحیو توسعه زیرساخت های آموزشی باشند.

دوره های آنلاین برای حرفه ای ها (2)

در مطلب قبل به دوره هایی در مورد اصول یادگیری آنلاین، فرهنگ دیجیتالی شدن، طراحی سیستم های آموزشی و چگونگی یادگیری برنامه معلم مجازی آشنا شدیم. در ادامه به توضیح سایر دوره ها خواهیم پرداخت.
• Gamification

اگر شما به دنبال یک دوره آنلاین رایگان هستید تا به کمک آن بتوانید بازی های آموزش الکترونیک را در استراتژی توسعه آموزش الکترونیک مربوط به خود یکپارچه سازی کنید، ممکن است بخواهید که در این دوره شرکت کنید. در حقیقت منظور از Gamification، آموزش به وسیله بازی است. هدف این دوره آن است که به شما بگوید چگونه آموزش به وسیله بازی در یک محیط مجازی پذیرفته می شود و چه انگیزه های روانی در پشت صحنه موفقیت آموزش به وسیله بازی است. دوره آنلاین رایگان مورد نظر به ۱۲ واحد تقسیم شده که در هر هفته ۲ واحد آن برگزار می شود. ممکن است هر سرفصل بیشتر از دو واحد باشد. به طور کلی دوره شش هفته ای است. این دروس شامل سرفصل های زیر است:
Gamification چیست؟
 تفکر بازی
 تشکیلات اقتصادی آموزش به وسیله بازی
 کار طراحی Gamification ( منظور کیفیت کار است، که چگونه با استفاده از بازی آموزش ارائه داده شود.)

• الفبای طراحی آموزش
این دوره را می توان یک دوره ایده آل آنلاین و رایگان برای حرفه ای های آموزش الکترونیکی دانست که ممکن است بخواهند به طراحی آموزش جدید بپردازند یا اینکه بخواهند اطلاعات بیشتری را در مورد نظریه های طراحی آموزشی و فرآیندهای طراحی دوره کسب کنند.

این برنامه آنلاین رایگان به طور خاصی از مدل ADDIE بهره می گیرد و برای طراحی از مدل طراحی UBD الهام می گیرد و بتواند از طریق طراحی و توسعه یک دوره شما را رو به جلو حرکت دهد. این برنامه هم چنین شامل مطالعه موردی، ارزیابی منابع سایت ها و فیلم های آموزشی است. یعنی علاوه بر بهره گیری از مدلی خاص دارای مطالعه موردی و بررسی کیفیت منابع سایت ها و فیلم های آموزشی نیز می باشد. این دوره شامل ۳۱ کنفرانس ۳ ساعته می باشد و این قابلیت را به شما می دهد که بر اساس شناختی که از خود دارید بتوانید آن را با سرعت دلخواه مشاهده کنید.
• یادگیری روش تدریس آنلاین
این دوره نیز آنلاین و رایگان بوده و توسط دانشگاهی از New South Wales طراحی شده تا اساتید و افرادی که به صورت حرفه ای در آموزش الکترونیک فعالیت دارند، کمک کند که بتوانند از استراتژی های آموزشی مخلوط (چندگانه) و به صورت آنلاین استفاده کنند. به عبارتی بتوانند از چند رسانه ای ها مانند فیلم، صوت و … به صورت همزمان استفاده کنند. موضوعات این دوره شامل:
 -تشریح افراد مختلف در به کارگیری تکنولوژی آموزشی ( اینکه افراد با رده های سنی متفاوت چگونه از آموزش آنلاین بهره ببرند.)
 _ فناوری های باز و بسته
 _ برنامه های آنلاین و تجربیات افراد
 _فعالیت های یادگیری ( برنامه های آنلاین آموزشی آنلاین و یادگیری)
این دوره به بررسی چگونگی توسعه یادگیری پرداخته که با چه روشی می توانید فناوری مورد نیاز خود را انتخاب کنید. همچنین می توان راهی را یافت تا با استفاده از آن به ارزیابی افراد پرداخته و بدانیم که به نتیجه دلخواه خود رسیده اند یا خیر.

دوره های آنلاین برای حرفه ای ها (2)

• یادگیری آنلاین و K-12 تلفیقی
در ابتدا باید بگویم که منظور از K-12 همان ۱۲ سال مقطع تحصیلی پیش از دانشگاه است. این دوره متعلق به نوجوانان است و ایده آل برای افرادی است که تمایل به طراحی و توسعه یادگیری داشته و از روش های یادگیری تلفیقی استفاده کنند. این برنامه در طی ۸ هفته که به صورت دو تا چهار هفته است، تقسیم می شود. چهار هفته اول مربوط به دوره های اولیه برای K-12 و دانش آموزان مدرسه ای است و این که چگونه می توان آموزشی را به همراه بازی و چند رسانه ای ها ارائه داد. در صورتی که چهار هفته دوم آن به منزله فرصتی برای حرفه ای های آموزش الکترونیک است که تجربه یک دوره آموزشی آنلاین تلفیقی را داشته باشند. با اتمام این دوره شما قادر خواهید بود که دانشجویان خود را وارد عرصه فعالیت و کار کرده و آن ها را ارزیابی کنید و درک این را پیدا کرده اید که بهترین روش های فراگیری آموزش الکترونیک کدام است و علاوه بر آن با بهترین ابزارها و روش ها برای طراحی دوره های آموزش الکترونیک آشنا خواهید شد.
• ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای یادگیری
رمز موفقیت تاثیرگذاری دوره های آنلاین ایجاد انگیزه و تحریک دانش آموزان به درگیری در آموزش است. دوره مورد نظر رایگان بوده و شیوه انگیزه دادن به فراگیران را براساس تئوری های انگیزشی مختلف موجود را می آموزید. در ابتدا هر یک از تئوری های موجود تعریف شده و هدف هر کدام و چگونگی استفاده از آن بیان می شود. با تمام شدن این دوره شما تمامی ایده هایی که می تواند بر روی افراد تاثیر بگذارد را آموزش دیده و به خوبی آن ها را درک می کنید. شما می توانید تئوری های رفتار را به عمل درآورید. هم چنین به این توانایی خواهید رسید که چگونه می توانید از طریق اهداف و علایق مدنظر یادگیرندگان، انگیزه آن ها را درگیر فعالیت مورد علاقه شان کنید.

 

• زیرساخت تدریس برای یک برنامه آموزشی
این برنامه آنلاین و رایگان از سوی موسسه Commonwealth Education Trust ارائه شده است. این دوره برای حرفه ای های آموزش الکترونیک که به دنبال دانشی عمیق در مورد طراحی زیرساخت ها و ارزیابی افراد هستند،  ایده آل است. این دوره تجربه ای عالی را به افراد می دهد. برنامه ریزی این دوره در سه بخش جداگانه طراحی شده که شامل:
 دانش حرفه ای
 تمرین حرفه ای
 ارزش های حرفه ای ( تعامل با یادگیرندگان)
شما می توانید با استفاده از این لیست ارائه شده خود را برای حرفه ای شدن در آموزش الکترونیک، مطرح کردن خود و بالا بردن مهارت هایتان در سطح جهان آماده کنید. بنابراین شما می توانید با طراحی و توسعه معنادار تاثیر زیادی بر دوره های آموزش الکترونیک و شرکت کنندگان داشته باشید. کتاب های رایگانی بر روی اینترنت وجود دارد که شامل تجربیات افراد از آموزش الکترونیک و رمز موفقیتشان است. در نهایت، برای اینکه بتوانید سطح بالاتری از طراحی زیرساخت را داشته باشید می توانید به مقالات دیگری نیز مراجعه کنید.

 

برگرفته از: بخش آموزش الکترونیکی تبیان

سوال: افراد حرفه ای در طراحی آموزشی دوره های یادگیری الکترونیکی به چه نکاتی باید توجه کنند؟

 

تصویر پروفایل admin

admin

اینجانب محمد رضا نیلی دارای دکترای تکنولوژی آموزشی از دانشگاه کلن آلمان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با رتبه علمی دانشیاری هستم. علایق بنده در خصوص تولید برنامه های کامپیوتری آموزشی، مباحث نظری مرتبط با تکنولوژی آموزشی، طراحی آموزشی و روش های تدریس می باشد

شما ممکن است این را هم بپسندید

رفتن به نوارابزار