درس تولید دکترا پردیس برنامه ترم ۹۵۱

بسمه تعالی

طراحی و تولید چند رسانه آموزشی                                                  مقطع: دکترا

تعداد واحد: ۲ واحد ۱+۱                                                                               نیمسال تحصیلی: ۹۵۱

هدف درس تولید چند رسانه ای آموزشی با استفاده از اصول طراحی آموزشی است. آشنایی با یکی از ابزارهای تالیف چند رسانه ای، تولید رسانه با در نظرگرفتن مراحل تولید و با توجه به الگوهای طراحی آموزشی از اهداف جزیی تر این درس است. محور اصلی بحث، آموزش های Off line است.

فواید درس: این درس کاربرد کامپیوتر در آموزش را در دو بعد نظری و عملی آموزش می دهد و باعث ایجاد مهارت در تولید رسانه آموزشی با معیارهای آموزشی، هنری و فنی می گردد، که معیار آموزشی در اولویت بیشتر است.

روش آموزش: آموزش این درس در دو قسمت نظری و عملی اجرا میگردد.

۱) قسمت نظری شامل مباحث نظری درباره طراحی و تولید چند رسانه ها است. از آنجاییکه قبل از تولید باید یکی از الگوهای طراحی مبنای کار باشد، دانشجویان باید الگو طراحی مورد نظر را انتخاب و با توجه به عناصر الگو، شیوه کاربردی کردن الگوی را در چند رسانه ها به بحث گذارند. سناریو و اسلاید نامه (استوری برد) برنامه نیز بر اساس همین الگو شکل می گیرد. در جنب بررسی الگوها، مباحث نظری و عملی برای کار کردن با بعضی از برنامه های کاربردی در طول ترم تدریس می گردد. با توجه به اینکه پروژه های دانشجویان درزمینه آموزش درس مشخصی است که با توافق یکدیگر تعیین می شود، امید است نتیجه نهایی بتواند اثربخشی الگوهای مختلف و تفاوت بین آنها را به نمایش بگذارد. جزوه استاد در جنب سایر منابع، یک منبع درباره کاربرد کامپیوتر در آموزش است.

قسمت عملی بر کاربرد برنامه های تالیفی و برنامه های ویرایشی در آموزشی اختصاص دارد. مبنای آموزش عملی برنامه بیلدر، کپتیویت و از برنامه های کمتازیا یا اسنگیت و استوری لاین است. اگر خود دانشجویان علاوه بر برنامه های مذکور، تسلط خوبی به سایر برنامه های آموزشی داشته باشند، می توانند با تعیین وقت قبلی نسبت به آموزش آنها اقدام نمایند.

کارهای دانشجویی در طول ترم:

کنفرانس:

کنفرانس در دو مرحله است. یکی ترجمه کتاب هرتون learning by design  و عملیاتی کردن آن در یک متن، قسمت دیگر کنفرانس پژوهشی

پروژه:

با توجه به الگوی انتخابی و تلاش برای کاربردی کردن موضوع کنفرانس در پروژه، یک موضوع آموزشی در حد یک جلسه درسی، انتخاب و برای آن نرم افزار آموزشی تهیه می گردد. در این پروژه از دانشجو انتظار می رود که دقت لازم را درکاربردی کردن الگو در طراحی و تولید اشیا داشته باشد. ارایه تکالیف بصورت گام به گام در مرحله طراحی رسانه با توجه به زمانبندی کار انجام خواهد گرفت. کلیه کارهای انجام شده در طول ترم عینا با بسته نهایی به استاد تحویل گردد.

راه تماس از طریق سایت: mnili.com

کنفرانس دانشجویان در درس تولید چند رسانه ها در پردیس۹۵۱

آزمون نهایی:

در پایان ترم یک آزمون عملی درباره نرم افزارهای تالیفی بحث شده در کلاس، بعمل می آید. در این آزمون علاوه بر تسلط دانشجو به نرم افزار، مهارت و سرعت او در کارها نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

بارم بندی:

پروژه با کلیه مراحل طراحی مثل اسلاید نامه (۵ نمره)، ترجمه و کنفرانس کتاب هرتون (۵) کنفرانس پژوهشی (۲ نمره ) ، مقاله مرتبط(۲ نمره ) و ترجمه مرتبط با کنفرانس (۲ نمره ) ، آزمون نهایی (۴ نمره)

توجه: آشنایی با کتاب های هرتون و گانیه برای آزمون جامع ضروری است. پیشنهاد می شود دانشجویان با کار مشارکتی نسبت به مطالعه این دو کتاب اهتمام ورزند تا در آزمون بتوانند به سوالات پاسخ دهند.

منابع:

گانیه، رابرت میلز. شرایط یادگیری و نظریه آموزشی. ترجمه دکتر جعفر نجفی زند.

فرسایی، داریوش. تدوین و مونتاژ فیلم یولید ویدیو استودیو. انتشارات علوم و فنون

مبنایی، غلامرضا و علی سیف الهی طرقی(۱۳۸۸). آشنایی با نرم افزار کپتویت. انتشارات دیباگران

متواضع، علی اکبر. آموزش گام به گام پاورپوینت ۲۰۰۷، چاپ دوم. موسسه فرهنگی هنری دیباگران تهران، ۱۳۸۷

مزارعی، هادی(۱۳۸۷). مالتی مدیا بیلدر. نشر گستر

مظلومی احسان(۱۳۸۹). تبدیل فرمت. انتشارات کلید آموزش

مهربخش، آرمان، جواد حبیبی ماچیانی و حامد رضوان نیا(۱۳۸۷). کاملترین مرجع مالتی مدیا بیلدر. انتشارات نوپردازان

هرتون، ویلیام. ابزارها و فناوری های e-learning ، ترجمه خسرو مهدی پور عطایی. موسسه فرهنگی دیباگران تهران، ۱۳۸۵

منبع انگلیسی:

Clarke, Alan(2001), Designing computer-based learning materials.England: Gower Publishing Limited

Horton, William and Katherine Horton(2003). E-Learning Tools and Technologies : A consumer’s Guide for Trainers, Teachers, Educators, and Instructional Designers. John Wiley & Sons Australia, Limited

Horton, William and Katherine Horton(2011). E-Learning by design. E-book

Lynch,Marguerita Mcvay(2002). The online Education; a guide to creating the virtual classroom. London: RoutledgeFalmer

 

تصویر پروفایل admin

admin

اینجانب محمد رضا نیلی دارای دکترای تکنولوژی آموزشی از دانشگاه کلن آلمان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با رتبه علمی دانشیاری هستم. علایق بنده در خصوص تولید برنامه های کامپیوتری آموزشی، مباحث نظری مرتبط با تکنولوژی آموزشی، طراحی آموزشی و روش های تدریس می باشد

شما ممکن است این را هم بپسندید

رفتن به نوارابزار